NMC ve LFP Lityum İyon Piller

NMC ve LFP Lityum İyon Piller

LFP ve NMC, Li-Ion piller altında iki farklı alt kimyadır. LFP, katot malzemesi olarak Lityum-fosfat kullanır. NMC, katot malzemesi olarak Lityum, Manganez ve Kobalt kullanır. Kısacası bunlar Li-ion pillerden farklı yeni teknolojiler değildir.

NMC' yi LFP ile karşılaştırdıklarında, genellikle pilin kendisinin katot malzemesine atıfta bulunurlar. Katot malzemelerinde kullanılan malzemeler maliyeti, performansı ve ömrü önemli ölçüde etkileyebilir.

Fiyat, sürüş, menzili ve performans ihtiyaçlarına göre farklı kimyaların kullanılmasıyla, elektrikli otomobil modellerinde pil kimyalarının giderek çeşitlendiğini görmekteyiz.

NMC Piller

NMC piller pilin katot ucu %33’nikel, manganez ve kobaltın bir kombinasyonunu sunar. Bunlara bazen lityum manganez kobalt oksit piller de denir.

 ✅Artıları:

• Daha yüksek enerji yoğunluğu (daha fazla sürüş menzili)

• Soğuk iklimlerde daha hızlı şarj performansı

❌Eksileri:

• Lityum ve kobalt nedeniyle daha pahalı

• LFP' den daha kısa çevrim ömrü, daha yüksek termal kaçak riski

• Çevresel olarak sürdürülemez hammaddeler kullanıyor

Elektrikli araba üreticileri, uzun vadeli bozulma etkilerinden kaçınmak için genellikle kullanıcılara NMC pillerini yalnızca %80'e kadar şarj etmelerini öneriyor. Polestar gibi bazı elektrikli araç üreticileri yüzde 90'lık bir sınır öneriyor. Tam şarj, örneğin uzun yolculuklar sırasında yalnızca ihtiyaç duyulduğunda ara sıra yapılmalıdır.

LFP Piller

LFP piller, katot malzemesi olarak fosfat kullanır. LFP' yi öne çıkaran önemli bir faktör, uzun çevrim döngüsüdür. Birçok üretici, 10 yıllık bir ömre sahip LFP pilleri kullanmaktadır.

✅Artıları:

• Daha uzun kullanım ömrü, daha az termal kaçak riski

• Daha az maliyet

• Çevre açısından daha sürdürülebilir

❌Eksileri:

• Daha düşük enerji yoğunluğu (daha az sürüş menzili)

• Soğuk sıcaklıklara karşı daha hassas

• Pahalı ve sürdürülemez lityum kullanıyor

LFP ve NMC Farklar Nelerdir?

1) LFP ve NMC: Enerji Yoğunluğu

NMC pillerinin enerji yoğunlukları LFP pillerinden daha yüksektir, bu da derin döngülü pillerin performansının güç pilleri olarak LFP pillerinden daha iyi olduğu anlamına gelir. Yüksek enerji yoğunluğu, daha iyi hızlanma performansı anlamına gelir. Ancak LFP pili, enerji depolamada NMC pilinden üstündür. NMC pillerin performansı iyi ancak pil ömrü zayıf ve LFP pillerin performansı düşük ancak pil ömrü iyi.

2) LFP ve NMC: Güvenlik

LFP pili genellikle NMC pilinden üstündür. LFP hücresinin kendisinin kimyasal özellikleri ve yapısal çerçevesi çok kararlıdır. Delinse, sertçe sıkıştırılsa, yüksekten fırlatılsa bile alev almaz, patlamaz, en iyi ihtimalle duman çıkarır. Aksine, NMC pillerinin güvenliği çok daha kötüdür. Özellikle anormal derecede yüksek sıcaklıklarda, yangın ve patlama olasılığı nispeten yüksektir, bu da NMC pillerinin eleştirilme nedenlerinden biridir.

3) LFP ve NMC: Çevrim Ömrü

Bazı büyük güç talep yerlerinde sıklıkla kullanıldığından, bir NMC pilinin çevrim ömrü genellikle yaklaşık 800 kat iken, bir LFP pilinin çevrim ömrü 3000 kata ulaşabilir ve doğru kullanılırsa 6000 kattan fazlaya ulaşabilir.

4) LFP ve NMC: Hizmet Ömrü

LFP pilleri, doğru kullanıldığında 10 yıldan fazla dayanabilir. NMC pillerinin çoğu yalnızca iki ila üç yıl dayanır çünkü genellikle güç ihtiyaçları için kullanılırlar.