OCPP ve EVbee’nin Open Charge Alliance Üyeliği

OCPP ve EVbee’nin Open Charge Alliance Üyeliği

EVbee, Türkiye'den 5 üyenin, globalde ise dünya devlerinin yer aldığı "open charge alliance" üyesi olmuştur. OCPP veya açık şarj noktası protokolü, genellikle bir ağ şarj istasyonu ile şarj noktası gibi bir ağ yönetim sistemi arasında iletişim kurmak için kullanılan bir yazılım protokolüdür.

OCPP, bir elektrikli araç şarj istasyonu ile merkezi bir backend sistemi arasındaki iletişim sağlayan bir protokoldür.

Birçok IoT protokolüne benzer şekilde OCPP protokolü de şarj istasyonu ve backend tarafında şu işlemleri gerçekleştiriyor.

• Yeni EV kullanıcılarının kimliğini doğrulamak,

• Enerji değerlerini izlemek,

• Şarj Başlatma komutu göndermek,

• Şarj Durdurma komutu göndermek,

• Şarj Durumu hakkına bilgi almak,

OCPP'nin faydaları

EV şarjı için bir iletişim protokolü olarak OCPP kullanmanın başlıca faydaları şunlardır:

Birlikte çalışabilirlik ve uyumluluk : OCPP, farklı üreticilerin EV şarj ekipmanlarının, kullanılan belirli donanım veya yazılımdan bağımsız olarak EV şarj yönetim sistemleriyle ve birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. Bu, operatörlerin uyumluluk sorunları hakkında endişelenmeden farklı şarj istasyonlarını ve ekipmanlarını karıştırmasına ve eşleştirmesine izin vererek daha fazla ölçeklenebilirlik ve iş esnekliği sağlar.

İyileştirilmiş yönetim ve izleme: OCPP, EV şarj istasyonlarının uzaktan izlenmesine, kontrol edilmesine ve yönetilmesine olanak tanır. Operatörler, şarj oturumlarını uzaktan başlatabilir ve durdurabilir, enerji tüketimini ve faturalandırmayı izleyebilir ve sorunları gerçek zamanlı olarak giderebilir.

Gelişmiş müşteri deneyimi : OCPP, operatörlerin müşteri hesaplarını ve faturalandırmayı yönetmesini ve bir dizi ödeme seçeneği sunmasını sağlayarak müşterilerin şarj istasyonlarını kullanmasını kolaylaştırır.

Maliyet tasarrufu: OCPP, şebeke operatörlerinin manuel bakım ihtiyacını azaltarak ve şarj altyapılarının daha verimli kullanılmasını sağlayarak paradan tasarruf etmelerine yardımcı olur. Ayrıca, operatörlerin geliri en üst düzeye çıkarmak için fiyatlandırmayı ve tarifeleri optimize etmesine yardımcı olur. OCPP ile operatörler, günün saati ve şarj seanslarının süresi gibi kullanım kalıpları hakkında veri toplayabilir. Bu veriler, fiyatlandırma stratejilerini optimize etmek ve fiyatlandırma planlarını belirli kullanıcı gruplarına uyarlamak için kullanılabilir. Ayrıca OCPP dinamik fiyatlandırmayı destekleyerek operatörlerin gerçek zamanlı fiyatlandırmayı talep, enerji maliyetleri ve tedarik kısıtlamaları gibi faktörlere göre ayarlamasına olanak tanır.

Ağınızı geleceğe hazırlama: OCPP, zaman içinde gelişmeye ve gelişmeye devam eden açık kaynaklı bir protokoldür. Yetkisiz erişime veya verilere müdahaleye karşı koruma sağlamak için şifreleme ve kimlik doğrulama gibi sağlam güvenlik özellikleri içerir. Bu, EV şarj altyapısının güncel kalmasını ve yeni teknoloji ve standartlarla uyumlu kalmasını sağlar.

Akıllı şarj, şarj noktalarını kullanıcılar ve operatörler ile birleştirir. Bir EV prize takıldığında, şarj istasyonu, şarj süresi ve hız gibi bilgileri bulut tabanlı bir EV şarj yönetimi platformuna gönderir. Şebekenin kapasitesi ve enerjinin şu anda nasıl kullanıldığı hakkında ek veriler otomatik olarak gönderilir ve platform tarafından analiz edilir. Bu veriler daha sonra EV'lerin nasıl ve ne zaman ücretlendirileceğine karar vermek için kullanılır. Bu şekilde, ağ operatörleri bir EV şarj yönetimi platformu aracılığıyla enerji kullanımını uzaktan düzenleyebilir ve sürücüler, mobil uygulamaları aracılığıyla akıllı şarj özelliklerini ayarlayabilir.

OCPP nasıl çalışır?

OCPP, EV şarj istasyonları (Şarj Noktaları olarak da adlandırılır) ile merkezi bir yönetim sistemi (Merkezi Sistem olarak da adlandırılır) arasındaki iletişim için standartlaştırılmış bir protokol sağlar. Protokol, EV şarj istasyonlarının ve merkezi arka uç sistemlerinin birbirleriyle mesaj ve veri alışverişi yapmasını sağlar. Ayrıca, şarj istasyonları ve EV'ler arasındaki iletişimi yöneten OCPP ile birlikte çalışan veya geliştirilen başka protokoller de vardır.Kaynak: https://www.ampeco.com/guides/complete-ocpp-guide/#:~:text=The%20Open%20Charge%20Point%20Protocol,or%20type%20of%20charging%20station.